Uroczystość Najświętszej Trójcy

J 3,16-18

Niedziela 31 maja 2026r.

Kazanie dla dzieci

Drogie dzieci! Chciałbym, abyście wyobraziły sobie pewną sytuację.

Jesteście na basenie. Pływacie, bawicie się i śmiejecie razem z kolegami. Nagle jedno dziecko zaczyna tonąć. Nie może sobie poradzić i woła o pomoc. Widzi to jego tata. Czy stoi spokojnie i tylko patrzy? Nie! Natychmiast wskakuje do wody, aby uratować swoje dziecko. Wyciąga je z wody i mocno przytula.

Co pokazuje nam ten obraz?

Pokazuje wielką miłość rodzica do dziecka. Rodzice bardzo kochają swoje dzieci. Są gotowi zrobić wszystko, aby je ratować. Czasem mówi się nawet, że skoczyliby za swoje dziecko w ogień.

A dzisiaj Pan Jezus mówi nam w Ewangelia według św. Jana: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał…”

To znaczy, że Bóg kocha nas jeszcze bardziej, niż potrafią kochać najlepsi rodzice. Tak bardzo umiłował ludzi, że posłał do nas swojego Syna, Jezusa. Jezus przyszedł do świata, aby nas ratować, prowadzić i pokazać nam drogę do nieba.

Czasem człowiek gubi się w życiu — tak jak ktoś może zgubić się w wodzie i zacząć tonąć. I właśnie wtedy Bóg nas nie zostawia. Jest blisko nas. Pomaga nam, podnosi nas i mówi: „Nie bój się, jestem z tobą”.

Popatrzcie teraz na świecę. Kiedy świeca płonie, daje światło i ciepło. Rozjaśnia ciemność. Trochę tak jak człowiek, który kocha — wtedy daje innym dobro, radość i pokój.

Ale zwykła świeca kiedyś się wypala. Tak samo nasze życie na ziemi kiedyś się kończy. Jednak Pan Jezus mówi nam dzisiaj, że kto w Niego wierzy, otrzyma życie wieczne. To znaczy życie, które nigdy się nie kończy — życie blisko Boga.

Można powiedzieć, że Bóg zapala w sercu człowieka taki ogień miłości i dobra, którego nic nie może zgasić. I kiedy żyjemy z Jezusem, ten ogień świeci nie tylko tutaj na ziemi, ale trwa także na zawsze w niebie.
Dzisiaj przeżywamy uroczystość Niedziela Trójcy Świętej. To święto przypomina nam, że Bóg jest jeden, ale poznajemy Go jako Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Bóg Ojciec stworzył nas i bardzo nas kocha.

Syn Boży Jezus jest blisko ludzi i prowadzi nas do nieba.

Duch Święty pomaga nam kochać, modlić się i czynić dobro.

To nie jest Bóg daleki i zimny. To Bóg, który cieszy się naszą obecnością, zna nas po imieniu i chce naszego dobra. Bóg, który jest zawsze blisko człowieka.

Dlatego nie musimy się bać. Jesteśmy kochani przez Boga bardziej, niż potrafimy to sobie wyobrazić.

Opracował Kl. Krzysztof Wowra

Tekst stanowi fragment opracowania materiałów pomocniczych do prowadzenia kazań i katechez dla dzieci w ramach programu katechezy parafialnej „Śladem Ewangelii”.